• מהי הכשרות של המלון?
  • ספרו לנו על הארוחות
  • היכן ממוקם המלון?
  • האם יהיה בית כנסת פעיל במלון?
  • לאן מטיילים?
  • האם המלון מותאם לשומרי שבת?
  • מי היא חברת התיירות שנוסעים איתה?

כשמשפחת ישראלי ביקשה לצאת לנופש בחו"ל, הודיעו לה המארגנים מראש כי הנופש שהם מציעים מותאם אמנם לשומרי שבת, אבל אינו כשר למהדרין. משפחת ישראלי לא דאגה. "מדובר בסך הכול בטיול", טען אדון ישראלי, "נביא קצת אוכל מהארץ, נאכל במסעדות כשרות ברובע היהודי שנמצא

במרחק חצי שעה נסיעה מהמלון ונבשל לעצמנו. משפחת ישראלי היא דוגמה מובהקת למשפחות שמנסות לחסוך בעלויות, אך מגלות בסופו של דבר שהן משלמות על כך מחיר כבד. במשך ימי הנופש תוכלו למצוא את המשפחות האלו נסחבות עם מזוודות מלאות באוכל ואפילו בסירים ובכלי

מטבח. אלא שמתברר שכל מה שיביאו איתן אף פעם לא יספיק. גם השניצלים שעלה בידיהן 'להבריח' במטוס מתגלים כקרירים ונטולי טעם. אנשים אלו משוטטים בין חנויות המזון באירופה ומחפשים בנרות רק ביצים 'לבנות', כי אמנם מבחינה הלכתית מותר לקנות גם ביצים חומות, אך מה לעשות שרק

אחת מתוך עשר ביצים כאלו תהיה ללא דם? כשהם מגלים בחנות ארטיק של 'מגנום' הם קופצים עליו בהתלהבות, כי "זה ממש כמו בארץ", אך לבסוף מגלים שזה רק 'כמו', ללא כשרות כמובן. בצר להם הם נאלצים להסתמך על בית חב"ד שבעיר הסמוכה ועל שתיית קוקה קולה – המשקה שמשווק בכשרות מהודרת בכל רחבי הגלובוס, התיאור הזה אינו קיצוני. בעבר באמת לא הייתה ברירה ואנשים שביקשו לנפוש בחו"ל היו מוכרחים להתמודד עם כל הקשיים האלו, אך כיום יש חברות המארגנות נופשים

ברוח היהדות ושוכרות בתי מלון שלמים, ומקימות בהם מטבחים כשרים לגמרי, עם כל ההידורים, ללא כל פשרות ובהשגחתם של רבנים ידועי שם.

לכולנו ברור שנושא הכשרות הוא דבר בסיסי ביותר בעבור הציבור שמקפיד על ההלכה, אך ברור שלא ייתכן שהוא יבוא על חשבון טיב האוכל. כאן חשוב להבין שמבחינת המארגנים אין זה פשוט בכלל להגיע למלון ישראלי עם נגיעה אירופית-מקומית ממיטב השפים והקונדיטורים.

מציעים לכם נופש אטרקטיבי במלון מקסים עם חדרים הצופים על נוף מרהיב? לפני שאתם חותמים ומזמינים כרטיסים, כדאי שתבררו היכן בדיוק המלון ממוקם ביחס לשדה התעופה וגם ביחס לאתרים התיירותיים. ישנה תופעה מוכרת: אנשים מחפשים את הנופש המוזל ביותר, ומגלים חברות שמציעות באמת מחיר נמוך מעט משל האחרים. אולם הם אינם מבינים שהסיבה היא שלאותן חברות יש באמת פחות מה לתת בתמורה. אצל חלקן זה מכיוון שהן ממקמות את הנופש במקומות מרוחקים מאזורי תיירות, ואז הנופשים נאלצים לנסוע בכל יום חמש או שש שעות כדי להגיע לאתרי טיולים, מה שכמובן הופך את הטיול למתיש ולבלתי משתלם. לכן, אל תסתפקו בתמונות הנוף המרהיבות ששולחת לכםהחברה, אלא פתחו מפה ובדקו היכן בדיוק ממוקם המלון וכמה זמן נמשכת הנסיעה אליו משדה התעופה וממקומות מרכזיים אחרים. זכרו: המרחבים בחו"ל ענקיים ולא ייתכן שהנופש שלכם יהיה ברובו נסיעות.

כפי שיודע כל מי שטס אי פעם לחו"ל, קשה עד בלתי אפשרי למצוא בית כנסת מקומי. גם כשמגיעים לאזורים שבהם שוכנות קהילות יהודיות, בדרך כלל נערכת בהם תפילה אחת ביום, לא בדיוק בזמן ובמקום שרוצים. על כן אין מנוס מלהקים בית כנסת בתוך המלון. סביר להניח שרוב מארגני הנופש יציעו לכם חדר מיוחד במלון שיהפוך לבית כנסת פעיל במהלך הנופש, אבל כמובן שלא דומה חדר ריק המיועד לתפילות לחדר מאובזר עם ארון קודש וספרי תורה ואפילו עם ספרים וגמרות, משניות ושיעורי הדף היומי. אל תוותרו על ההנאה הרוחנית שלכם, וחפשו את המקומות שיודעים להתחשב בכם ולהציע בית כנסת מאובזר. הדבר חשוב לאין ערוך.

גם כאשר מדברים על נושא הטיולים, יש הרבה מה לחקור ולבדוק. חברות המבינות לליבו של הלקוח היהודי יימנעו מלקחת אותו לצפות בקתדרלות נוצריות או לסיורים במפעלים שמייצרים מוצרים המנוגדים להשקפת העם היהודי. ואולם, חברות כאלו יבינו שלקוח יהודי לא ירצה לפספס בית כנסת עתיק בצפון איטליה או אתר הנצחה לקדושי עולם, גם אם נדרשת לשם כך נסיעה ארוכה . כאן חשוב לציין שבחברה שמודעת לצרכים הללו יִתנו לכם מדריכי טיולים שמבינים את הלך הרוח שלכם, שידעו להוסיף מדרשי חז"ל והקשרים יהודיים חיוניים.

יהודי שומר שבת ששוהה במלון בחו"ל חייב לדעת כי רוב המלונות אינם מבינים דבר וחצי דבר בהלכה היהודית. כך למשל קרה לקבוצת נוסעים שטסו לנופש מאורגן במלון בצרפת. בליל שבת, כאשר הם ביקשו לצאת לטייל, הם גילו שחיישני האורות של החניה גורמים לאורות להידלק, מה שאומר שעליהם להישאר כלואים במלון במשך כל השבת ושבת, כידוע, יוצאת באירופה בשעת לילה מאוחרת. לא

מעטים הם גם הסיפורים על אודות אורחים שהגיעו למלון וגילו שבעוד שהם מזמרים את זמירות השבת, בחדר האוכל הסמוך נערך אירוע עם צלמים, מוזיקה והסרטות, או מקרה אחר שבו סיפרו האורחים כי הם היו אמורים לעזוב את המלון במוצאי שבת, אך בעלי המלון התעקשו שעליהם לפנות את החדרים כבר בשעה שתים עשרה בצהריים אז למה בכלל להגיע לרגעים הקשים והבלתי פשוטים האלו?

אם רק תוודאו קודם לכן שמארגני הנופש שלכם דואגים לכל הנדרש, תוכלו להבטיח לעצמכם שהשבת תישמר כמו שצריך, עם הדלקת נרות מסודרת, עם היערכות מתאימה בחדרים, ואפילו עם שימת לב לדברים קטנים כמו מיחם לאורך כל השבת או נייר חתוך בשירותים.

חברת התיירות שנוסעים אִתה לא נועדה רק לשמש כמתווכת, אלא היא זו שאמורה ללוותכם לאורך כל הנופש, מכיוון שמשלמים כל כך הרבה כסף על טיסות ועל שהות במלון, מובן מאליו שאי אפשר להתפשר על חברת תיירות קיקיונית. בכלל, יש חשיבות גדולה מאוד לחברה ותיקה, כי כשמדובר בנופש בחו"ל, אז ככל שיש ניסיון רב יותר, כך אפשר להתאים את הנופש באופן טוב יותר ללקוח שומר המצוות, ומדובר בהתאמה שכוללת לוגיסטיקה מורכבת , יעוץ של מומחים ועשרות פגישות הכנה ועבודה בחו"ל, כדי להבטיח חופשה מושלמת באתרים הטובים ביותר, במיקומים הטובים ובתנאים הטובים ביותר, על כן, לפני שאתם מזמינים נופש דרך חברת התיירות, חשוב שתבררו לא רק כמה כסף היא מבקשת, אלא גם מה העבר שלה. מה עשתה, מה לא עשתה ובעיקר איך עשתה, כדי לחסוך עוגמת נפש, את טיב החברה אפשר לברר כמובן על ידי שיחה עם לקוחות שנפשו דרכה. בקשו שמות של נופשים ושאלו אותם את כל מה שמעניין אתכם לדעת. אם אתם שומעים על כך שהחברה אירחה בעבר ראשי ישיבות, אדמו"רים, זוגות ומשפחות מכל החוגים והעדות, תוכלו לשער שהיא תצליח לענות גם על הצרכים הספציפיים שלכם, כי היא יודעת להתאים את עצמה למגוון של קהלים. העובדה שמגוון אנשים נוסעים עם החברה, גם תתרום לאווירה במלון. אין זה נדיר כלל שבמהלך ימי נופש שכאלו נרקמות במלונות חברויות חדשות בין משפחות ואפילו נוצָרים קשרים עסקיים.

צור קשר Contact Us Share to Facebook Facebook Share to WhatsApp WhatsApp Share to Google+ Google+